Kociaki brytyjskie - Hodowla kotów brytyjskich Rubikar z woj opolskiego

Przejdź do treści

Kociaki brytyjskie

Porady
Narodziny małych kociąt to szczęśliwy okres, ale wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Po narodzinach małe kotki zdane są wyłącznie na matkę. To ona w pierwszych tygodniach ich życia sprawuje nad nimi opiekę. Małe w tym czasie nie widzą i instynktownie szukają mamy i jej pokarmu- to właśnie mama jest w tym czasie całym ich światem. Dostarcza pokarm niezbędny do życia i zapewniający im odpowiednie przeciwciała, które wzmocnią ich układ odpornościowy. Nasza opieka w tym czasie polega na ciągłym doglądaniu i dbaniu o to, by ich legowisko było czyste,suche i ciepłe. Pomieszczenie, w którym przebywają małe z mamą musi być ciche i położone w takim miejscu, aby matka czuła się bezpiecznie. Gdyby tak nie było matka jest gotowa przenieść małe w miejsce, które uzna za bezpieczne. Z początku małe nie widzą po około 7-10 dniach otwierają się maluszkom oczy, dalej są jednak bezradne i zdane na mamę. Z czasem gdy wzmocnią im się mięśnie małe z nieporadnych osesków zmieniają się w pełne wigoru maluchy, które z coraz większym zainteresowaniem poznają najbliższe otoczenie. Gdy mają około 4 tygodni możemy przestawiać je na pokarm stały. Może to być pokarm przeznaczony dla kocich niemowląt typu: saszetki, paszteciki, lub pokarm w postaci małych chrupków typu babycat, który na początku możemy namaczać w wodzie lub mieszać go z mokrą karmą. 
   Pokarm stały możemy wprowadzić dopiero wtedy, gdy maluchy opanują sztukę jedzenia takich mieszanek. Nie muszę tu przypominać, że aby kocięta rosły dobrze i były zdrowe kocia karma musi być wysokiej jakości. Jeśli nasz kociak jest zdrowy powinien szybko przybierać na wadze. Maluchy są pełne ruchu i wigoru. Uczą się wspinać, załatwiać swoje potrzeby do kuwety. Jeśli jednak zaobserwujemy, że kociak niechętnie je mimo podawania mu różnych wariantów pokarmowych, nie przybiera na wadze i w porównaniu z innymi kotami  jest wyrażnie ospały wręcz apatyczny powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Z czasem matka zaczyna coraz mniej interesować się dziećmi, choć te jeszcze nieraz będą domagały się czułości z jej strony. To znak, że nasze oseski wkraczają w kolejny etap ich życia. Koty brytyjskie w pełni rozwijają się fizycznie po kilkunastu miesiącach od narodzin. W całym tym okresie jako ich opiekunowie dbamy o nie zapewniając im odpowiednie warunki do ich prawidłowego rozwoju.

Tabela  pokazuje nam, o czym powinniśmy pamiętać i o co zadbać w pierwszym roku ich życia. 
WiekWygląd , zachowaniekarma, szczepienia, oodrobaczanie
1-6 dzieńKotki na początku nie widzą i nie słyszą -pokarm matki
5-10 dzień
Słyszą, otwierają się im stopniowo oczy
które z czasem nabierają prawidłowej barwy
-pokarm matki
15-20 dzieńkocięta zaczynają juz pełzać, wzmacniają im się mieśnie-pokarm matki
około 4 tygodnia
Widać już wyraźnie jak urosły, ich koordynacja ruchowa jest już lepsza
uczą się korzystania z kuwety 
-pokarm matki
-Wprowadzamy stopniowo pokarmy stałe na początku "luźne" kleiki, kaszki rozcieńczone z wodą lub kocim mlekiem
5 tydzieńPoruszają się już po całej klatce wszedzie ich pełno :) uczą się korzystania z kuwety 
-wprowadzamy dodatkowe pokarmy dla kocich osesków: paszteciki , drobno posiekane mięsko np. filety z kury

6-8 tydzień 
Ich waga znacząco się zwiększyła, są ciekawe wszystkiego, co je otacza.
- pierwsze odrobaczenie (6 tydzień)
-Zwiększamy ilość rozdrobnionych pokarmów stalych zwłaszcza bogatej w składniki kociej karmy. Pamiętajmy, ze wraz z karmą suchą koty musza mieć zapewniony dostęp do wody!
- w wieku 7-8 tygodnia pierwsze szczepienie na: Katar koci + Panleukopenia
8-9 tydzień
- drugie odrobaczenie
11-12 tydzieńpo szczepieniu , choć nie zawsze może pojawić się przemijający wzrost temperatury ciała lub obrzek i boleść w miejscu podania tzw. odczyn miejscowy.- Drugie szczepienie , Katar koci + Panleukopenia
po 16 tygodniu
Dodatkowe/nieobowiązkowe szczepienie na wściekliznę, ale nie wcześniej niż 3 tygodnie po podstawowych szczepieniach.
1 rok
Coroczne szczepienie na koci katar + Panleukopenia
Copyright © 2020 Rubikar All Rights Reserved
Created by Piotr Bieńczak
Wróć do spisu treści