Pieszczoty - Hodowla kotów brytyjskich Rubikar z woj opolskiego

Przejdź do treści

Pieszczoty

Porady
Kupując kota większość z nas jak nie wszyscy liczymy na to, że bedziemy kotka przytulać, głaskać. Jak to jest z kotem brytyjskim, czy kupić kocura, czy kotkę który z nich da się bardziej głaskać? Utarło się, że kocurki szczególnie te wykastrowane dają się lepiej głaskać i przytulać, ale nie jest to regułą. Każdy kot jest inny i ma swój charakterek :). Wsród brytyjczyków są takie, które będziemy mogli głaskać, a nawet będą domagać się z naszej strony pieszczot. Pamiętam jak mieliśmy kotkę, która w nocy przychodziła mi do łóżka i stukała mnie w rękę, albo w głowę i domagała się głaskania, przy czym rozkosznie mruczała:) Inne z kolei dadzą sie co prawda pogłaskać, ale tylko chwilę po czym manifestują swe niezadowolenie. Są też i takie , które preferują głaskanie w odpowiednich miejscach najczęściej są to okolice głowy : za policzkiem pod brodą lub wzdłóż bocznych partii ciała. Zdarzają się też koty, które nie lubią być głaskane i musimy to zaakceptowac. Choć nie bywa to łatwe, bo każdy oczekuje, że ich kotek da im troche radości jakim jest  głaskanie czy przytulanie. 
Kot, który nie lubi być głaskany wcale, lub jest głaskany w miejscach, które nie lubi- okaże nam to . W takich sytuacjach możemy zaobserwować, że nasz pupilek zaczyna sie nerwowo oblizywać, spina ciało jakby chciał się wywinąć z niezręcznej dla niego sytuacji. 
Bywają reakcje, które przypłacimy podrapaniem lub ugryzieniem, ale na szczęście zdarzają się one rzadko. Podobnie bywa z noszeniem na rękach. Dla nas może być miłe jak sobie ponosimy i poprzytulamy takiego "pluszaka". Ale pamiętajmy, że to co miłe dla nas już niekoniecznie będzie miłe dla kota. Np. nasza Sybilla toleruje noszenie na ramieniu tylko przez córkę i to przez krótką chwilę. Inni członkowie rodziny, jak by spróbowali tego samego to poczuliby czym są kocie pazurki wbite w ramię :) Kotka wyrażnie jest spięta i okazuje swoją nerwowość szukając tylko sytuacji, by wyzwolić się ramion opiekuna.
Dlatego warto poznać "mowę ciała" kotów. Jest to istotne ponieważ i nam i kotu zależy na dobrych relacjach. " Mowa ciała" kota dużo nam powie o tym, co nasz pupil lubi, a czego nie znosi. My musimy być tylko dobrymi obserwatorami i wyciągać z tego odpowiednie wnioski.
Jeśli będziemy brali to pod uwagę zaoszczędzimy naszemu kotowi stresów i nerwów. Przebywanie w domu ze zwierzętami, gdy bierze się pod uwagę ich nawyki, nie drażni się ich i nie robi tego czego wręcz nie znoszą procentuje tym, że koty okazują nam zaufanie i ogromne przywiązanie. 
  
 

Copyright © 2020 Rubikar All Rights Reserved
Created by Piotr Bieńczak
Wróć do spisu treści